Akis Logo
Giriş Akis Nedir? Geliştiriciler Sıkça Sorulanlar Destek İletişim  

Geliştiriciler

Aşağıda akıllı kart kullanarak yazılım veya donanım geliştiren geliştiricilerin yararlanabileceği arayüz kütüphaneleri tanıtılmaktadır. Verilen örnek programlar sadece test amaçlı olup kullanımı aşağıdaki şartların kabul edildiği anlamına gelir:

Bu sayfada yer alan yazılımlar için herhangi bir garanti verilmemektedir. Aksi yazılı olarak belirtilmediği müddetçe bu yazılımlar "olduğu gibi", aşikar veya zımnen, satılabilirliği veya herhangi bir amaca uygunluğu da dahil olmak üzere hiçbir garanti vermeksizin dağıtılmaktadırlar. Yazılımın kalitesi veya performansı ile ilgili tüm sorunlar kullanana aittir. Yazılımda herhangi bir bozukluktan dolayı doğabilecek olan bütün servis, tamir veya düzeltme masrafları da kullanana aittir.

PKCS #11 (Cryptographic Token Interface Standard)

RSA Firması tarafından yayınlanmış olan akıllı kart ve benzeri kriptografik araçların kullanımı ile ilgili standarttır. Özellikle Linux ve açık kaynak kodlu ürünler tarafından akıllı kartlara erişmek için tercih edilen bir arayüz kütüphanesidir.
İlgili sayfalar Örnek Programlar
RSA PKCS #11 sayfası
RSA PKCS #11 standardı
akis_testp11.zip
SHA-1: 1da1f233a8fd06a31511fc397af34a288c582c88

Microsoft CAPI (Crypto API)

Microsoft firması tarafından geliştirilen ve kriptografik algoritmaların kullanımını sağlayan arayüz kütüphanesidir. Bu arayüz kütüphanesi tüm Microsoft işletim sistemleri ile beraber dağıtılmaktadır. Microsoft ürünleri bu arayüz kütüphanesi ile akıllı kart erişimi yaparlar.
İlgili sayfalar Örnek Programlar
Microsoft CAPI Referans Sayfası akis_testmscapi.zip
SHA-1: f6793916651c353354af17ce226fa7bbb29c4440

Java PKCS #11 Provider

Java 1.5 sürümünden itibaren PKCS #11 ile ilgili bir hizmet sağlayıcı, Java Cryptography Architecture (JCA) içine eklenmiştir. Böylece Java programlama dilini kullanarak PKCS #11 arayüz kütüphanesine sahip akıllı kartların JCA ile kullanılması mümkün olmuştur.
İlgili sayfalar Örnek Programlar
Java PKCS #11 Referans Sayfası akis_testjava.zip
SHA-1: 945f620a7549751bd1981dfaa2fbeb4234291c9c

OpenSC Projesi

OpenSC Projesi açık kaynak kodlu olarak yürütülen ve çeşitli işletim sistemlerinde akıllı kart kullanımını mümkün kılan bir arayüz kütüphanesi geliştirme çalışmasıdır. OpenSC projesi tarafından sunulan kütüphaneler PKCS #15 veri yapılarını kullanan akıllı kartlar ile çalışabilirler. OpenSC kütüphaneleri, AKİS kartını da desteklemektedir.

Opencard Framework

Opencard projesi özellikle Java programlama dili üzerinden akıllı kartlar erişimi kolaylaştırmak için geliştirilmiştir. Akıllı kartla komut seviyesinde (APDU) haberleşmeyi sağlar.
İlgili sayfalar
http://www.opencard.org/
AKiS

AKİS Nedir?|Geliştiriciler|Sıkça Sorulanlar|İletişim
© Copyright TÜBİTAK BİLGEM, Tüm Hakkı Saklıdır